keynote speaker - Re:Ukraine

Slava Balbek

CEO, Balbek Bureau

Ukraiński architekt i założyciel CEO balbek bureau global architecture and interior design studio. Jest również założycielem marki meblowej propro i twórcą inicjatywy SIDAA, której celem jest uczynienie ukraińskich miast bardziej komfortowymi dla ich mieszkańców. Z bogatym portfolio, obejmującym m.in. biuro globalnej firmy IT Grammarly w Kijowie, 906 World Cultural Center w San Francisco, Darron marketing centre w Qingdao w Chinach oraz Kijowski Targ Spożywczy zlokalizowany w stuletnim arsenale, Slava i jego zespół zdobyli wiele międzynarodowych wyróżnień, takich jak Interior Design’s Best of Year i Hospitality Design Awards. Od czasu rozpoczęcia przez Rosję wojny w Ukrainie, balbek bureau, kierowane przez Slavę, tworzy projekty architektoniczne w odpowiedzi na wyzwania związane z wojną. Projekty te łączą się pod nazwą RE:Ukraine. System ten dostarcza tymczasowych rozwiązań mieszkaniowych dla osób wysiedlonych; RE:Ukraine. Monuments oferuje ochronę dziedzictwa kulturowego; RE:Ukraine. Memories proponuje sposoby upamiętnienia miejsc dotkniętych katastrofą poprzez przekształcenie ich w miejsca refleksji; RE:Ukraina. Village prezentuje system odbudowy domów wiejskich zaprojektowany z poszanowaniem lokalnego kontekstu. Balbek jest również współzałożycielem organizacji Kyiv Volunteer. W pierwszych dniach inwazji przekształcił kawiarnię Dubler, której jest współwłaścicielem, w kuchnię non-profit i centrum dostaw.
https://www.balbek.com/

keynote speaker

prof. dr Anne Beim

Head of CINARK. Program Leader of SET, Institute for Architecture and Technology, Royal Danish Academy

Anne jest Dyrektorem CINARK – Center for Industrialized Architecture, zaangażowana w Program Leader of SET – Settlements, Ecology & Tectonics, Institute for Architecture and Technology, Royal Danish Academy. Członkini Rady Wykonawczej Międzynarodowego Stowarzyszenia Struktur i Architektury (IASA) oraz Naukowego Komitetu Doradczego (SAC) Building 4.0 CRC, Australia. Jej głównym obszarem badawczym są wymiary ekologiczne w architekturze, tektonika, stosowana technologia budowlana, zrównoważona architektura przemysłowa i budownictwo, systemowe dostawy produktów, ocena jakości architektonicznej, praktyka i organizacja budownictwa. Aktualne projekty badawcze to: Fasady ze strzechą dla zielonej transformacji: neutralne pod względem emisji CO2 środki zmniejszające palność dla pionowych powierzchni krytych strzechą oraz Piramida Materiałów Budowlanych.

keynote speaker

dr Helle Juul

Architect, Founding Partner, Juul Frost Arkitekter. Vice President and member of Governing Board, INTA International Urban Development Association.

Helle Juul jest konsultantką największych skandynawskich miast i instytucji edukacyjnych. Jest odpowiedzialna za główne strategiczne projekty rozwoju miast i kampusów. Helle jest znana ze swoich stosowanych i strategicznych projektów badawczych, w tym „Przestrzeń miejska jako katalizator zmian” i „Kampus przyszłości”. Obecnie opracowuje nowe zalecenia dotyczące promowania bezpieczeństwa w przestrzeni miejskiej dla Duńskiej Rady Zapobiegania Przestępczości. W ramach interdyscyplinarnego projektu badawczego „The Urban Health Culture of the Future” Helle opracowała nowe narzędzia wspierające powiązanie miejskiego zdrowia  z planowaniem.

keynote speaker - sitopia

Carolyn Steel

dyrektorka, Kilburn Nightingale Architects

MA (Cantab) RIBA. Carolyn Steel jest wybitną specjalistką w dziedzinie żywności i miast. Jest londyńską architektką i pracownikiem naukowym, a jej wielokrotnie nagradzane książki Hungry City: How Food Shapes Our Lives (2008) i Sitopia: How Food Can Save the World (2020) ugruntowały międzynarodową pozycję jej koncepcji „sitopii” (miejsca z jedzeniem). Carolyn jest dyrektorem Kilburn Nightingale Architects i wykłada gościnnie na uniwersytetach, m.in. w Cambridge, London Metropolitan, Wageningen, Aeres, Slow Food i London School of Economics. Jest cenioną na całym świecie prelegentką, a jej wykład na TEDGlobal z 2009 r. obejrzano ponad milion razy.
https://www.carolynsteel.com

keynote speaker - dostępność

Agata Roczniak

Prezeska Zarządu, Fundacja Diversum

Absolwentka finansów i bankowości oraz filozofii i psychologii, uprawia pływanie. Agata choruje od urodzenia na SMA – Rdzeniowy Zanik Mięśni. Poruszanie się na wózku traktuje jako swój atut. Zaprzyjaźniła się ze swoimi ograniczeniami, by realizować siebie. Od wielu lat “przełamuje bariery” pokazując, że, pomimo niepełnosprawności, można działać na wielu płaszczyznach życia i być szczęśliwym. Edukuje najmłodszych – przybliża świat osób z niepełnosprawnością, uczy dzieci jak pomagać, nie bać się kogoś, kto inaczej wygląda lub porusza się, udowadnia, że inny nie znaczy gorszy. Prowadzi również wystąpienia motywacyjne dla pracowników firm. Poprzez uświadamianie i edukację Agata buduje pozytywny wizerunek osób z niepełnosprawnościami oraz burzy stereotypy. Członkini Rady fundacji Ewy Minge, Black Butterflies oraz Przewodnicząca Powiatowej Wrocławskiej Rady Społecznej ds. Osób Niepełnosprawnych. Człowiek Bez Barier.

keynote speaker - circular hero

Menno Rubbens

dyrektor, właściciel, cepezed

Menno Rubbens (1966) jest architektem i ekonomistą. Od 2008 roku jest dyrektorem i właścicielem firmy cepezedprojects, która opracowuje i realizuje projekty oparte na analizie ryzyka. Związana z biurem architektonicznym cepezed, cepezedprojects działa jako inicjator, projektant, doradca i deweloper różnych budynków opartych o gospodarkę o obiegu zamkniętym. Oprócz Temporary Court w Amsterdamie są to m.in. The Green House w Utrechcie oraz przekształcenie historycznego Armamentarium w Delft. We wszystkich tych projektach centralne miejsce zajmuje realizacja budynku jako wartościowego produktu. Ze względu na swoją pionierską rolę w zrównoważonych projektach został mianowany przez rząd holenderski Circular Hero 2022.

dr inż. Dorota Bartosz

Dyrektor techniczna ds. zrównoważonego budownictwa, PLGBC

Doktor inżynier z ponad 20 letnim doświadczeniem dydaktycznym i naukowo-badawczym zdobytym na Politechnice Śląskiej w Katedrze Ogrzewnictwa, Wentylacji i Techniki Odpylania. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych. Związana z tematyką efektywności energetycznej budynków, członkini Zrzeszenia Audytorów Energetycznych. Odpowiedzialna za merytoryczne aspekty realizowanych przez PLGBC projektów krajowych i międzynarodowych. Ambasadorka transformacji energetycznej sektora budownictwa. Autorka i koordynatorka pierwszego polskiego certyfikatu dla budownictwa mieszkaniowego ZIELONY DOM.

Hubert Bukowski

Research Director, Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO

Dyrektor ds. badań w fundacji Innowo. Wieloletni pracownik Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego, gdzie zajmował się m.in. prognozami ekonometrycznymi i oceną skutków regulacji. Obecnie zajmuje się zrównoważonym rozwojem gospodarczym zgodnym z koncepcją gospodarki o obiegu zamkniętym. Kierował wieloma projektami związanymi z tym tematem, m.in. cyrkularnym budownictwem, zrównoważonym wykorzystaniem tworzyw sztucznych, wdrażaniem cyrkularnych modeli biznesowych, implementacją hierarchii odpadów w przedsiębiorstwach. Interesuje go wpływanie na realną, wymierną transformację cyrkularną w obszarach, w których pilność lub potencjalna skuteczność takich praktyk jest najwyższa, tj. w budownictwie, biogospodarce i energetyce. W tym celu realizuje m.in. analizy ekonomiczne, badania wpływu regulacji, opracowuje mapy drogowe i studia przypadków.

Przemysław Chimczak-Bratkowski

Współzałożyciel, ThinkCo

Obserwator zmieniających się trendów, które pomaga przełożyć na rynek nieruchomości. Współzałożyciel ThinkCo, firmy doradczej specjalizującej się w analizie rynku oraz tworzeniu strategii nowych inwestycji. Prezes Fundacji Rynku Najmu, organizacji powstałej w celu profesjonalizacji i tworzenia standardów najmu w Polsce. Architekt i ekspert w dziedzinie rozwiązań dla rynku najmu, co potwierdzone zostało w 2019 roku międzynarodową nagrodą Archi-World Academy Award.

dr inż. Maciej Chrzanowski

inżynier konstrukcji Steligence®, ArcelorMittal

Inżynier budownictwa i architekt pasjonujący się innowacyjnymi rozwiązaniami oraz nietuzinkową architekturą. Absolwent Politechniki Warszawskiej, Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania, a także Uniwersytetu Luksemburskiego. Laureat nagrody dla najlepszej pracy doktorskiej od Luksemburskiego Narodowego Funduszu Badań (FNR) za pracę w dziedzinie konstrukcji zespolonych stalowo-betonowych. Po osiągnięciu tytułu doktora nauk technicznych w dziedzinie budownictwa karierę zawodową rozpoczął jako inżynier ds. badań i rozwoju w ArcelorMittal w Luksemburgu. Po pierwszych sukcesach w strukturach ArcelorMittal, objął stanowisko Inżyniera Konstrukcji Steligence® w Polsce w 2020 roku. Odpowiedzialny jest za rozwój marki Steligence® w kraju, jak i rozwinięciu współpracy pomiędzy Grupą ArcelorMittal i wszystkimi interesariuszami rynku budownictwa.

Emilia Dębowska

Sustainability Director, Panattoni

Z Panattoni związana od 7 lat, obecnie na stanowisku Dyrektora ds. Zrównoważonego Rozwoju. Jest odpowiedzialna za włączanie praktyk zrównoważonego rozwoju do strategii biznesowej firmy, ESG, certyfikację BREEAM, dążenie do osiągnięcia celu neutralności węglowej oraz transformację wizerunku magazynów przemysłowych. Emilia Dębowska jest absolwentką WSB-National Louis University (Marketing i Zarządzanie). Ukończyła także Business Sustainability Management na University of Cambridge oraz studia podyplomowe w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (Zarządzanie Produktem i Usługami). Z branżą nieruchomości związana jest od ponad 15 lat w Europie i USA.

Beata Dziedzic

Co-founderka i CTO, 4Nature System

Architektka krajobrazu i projektantka. Od ponad 10 lat z sukcesami propaguje trend biophilic design. Swoimi projektami wspiera kulturę organizacji firm, wprowadzając do biur zielone rozwiązania, które wpływają na samopoczucie i zdrowie pracujących tam ludzi. W 2018 roku została uhonorowana nagrodą Dobry Wzór za połączenie designu, natury i zaawansowanej technologii w oferowanych produktach. Od tego czasu aktywnie działa też w strukturach PLGBC. W 2021 roku zdobyła wyróżnienie w Konkursie Innowator Mazowsza. W 2022 roku znalazła się na liście 10 liderek zrównoważonego rozwoju według Forbes Women, a 4Nature System pojawiło się w rankingu wyróżnionych Startupów Pozytywnego Wpływu Koźmiński HUB. Realizuje projekty łączące roślinność i technologię, które podwyższają jakość środowiska pracy, sukcesywnie rozszerzając zasięg działania na terenie UE.

David Ede

Senior Change Manager, BRE

Jako Senior Change Manager w BRE, David wprowadza zmiany poprzez dostarczanie rozwiązań dla zrównoważonego budownictwa. David jest ekspertem w dziedzinie zmian biznesowych i zarządzania programami, dostarczając rozwiązania, które umożliwiają realizację celów i strategii biznesowych, a także wprowadzają usprawnienia operacyjne na pierwszej linii. Jego pierwsze zaangażowanie na arenie zrównoważonego rozwoju było związane z realizacją portfela projektów o zerowej emisji dwutlenku węgla dla europejskiego lidera rynku energetycznego.

dr inż. Marcin Gawroński

Dyrektor Działu Budownictwa Ekologicznego, Sweco Polska. Członek Zarządu, PLGBC. Prezes Zarządu, Fundacja Miasta Przyszłości

Jest praktykiem z ponad dwunastoletnim doświadczeniem w branży budownictwa zrównoważonego. Rozwinął zespół kilku inżynierów w ponad trzydziestoosobowy, wielokrotnie nagradzany Dział Budownictwa Ekologicznego, który jest liderem polskiego rynku w zakresie usług związanych z certyfikacją wielokryterialną oraz wspomaganiem procesu realizacji zielonych inwestycji. Sweco było odpowiedzialne m.in. za certyfikację BREEAM pierwszych projektów w Polsce, wśród budynków nowych i istniejących. Do tej pory oceniło ponad 350 obiektów. Marcin jest też autorem kilku publikacji z obszarów związanych z budownictwem ekologicznym. Przewodzi Fundacji Miasta Przyszłości, która wspiera inicjatywy związane z tworzeniem nowoczesnych i przyjaznych miast oraz organizuje konferencję Miasta Przyszłości.

Marta Głażewska

Konsultantka ds. zrównoważonego rozwoju, ekspertka w zakresie śladu węglowego, WSP Polska

Ukończyła studia inżynierskie na Politechnice Gdańskiej, kierunek Chemia Budowlana oraz magisterskie na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, kierunek Technologia Materiałów Budowlanych. Doświadczenie zawodowe zdobywała w firmie Atlas w Pionie Domieszek do Betonu oraz w firmie Warbud w Dziale Innowacji, Badań i Rozwoju. Specjalizuje się w analizie procesów budowlanych i poszukiwaniu rozwiązań, mających na celu ich usprawnienie. Jest współautorką Standardu Klasyfikacji Emisyjności Betonu stworzonego przez Instytut Materiałów Budowlanych i Technologii Betonu.

Agata Golec

Chief Green Business Specialist in Sustainability Team, Skanska

Ekspertka ds. zielonego biznesu w budowlanej spółce Skanska, gdzie odpowiada za analizę i raportowanie śladu węglowego firmy oraz wdraża proces liczenia emisji na projektach budowlanych. Współtwórczyni mapy drogowej dojścia do neutralności klimatycznej Skanska Central Europe i członkini grupy roboczej opracowującej biznesplan Skanska Central Europe w zakresie klimatu.

Katarzyna Gruszecka-Spychała

Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki

Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki (od 2014 r.). Radca prawny, absolwentka prawa na Uniwersytecie Gdańskim, The School of American Law (UG/Chicago-Kent College of Law) i Leadership Academy for Poland. Odpowiada za strategię rozwoju miasta, planowanie przestrzenne, politykę gospodarczą, nadzór właścicielski,  nadzoruje komunikację miejską. Członkini Urban Land Institute oraz Zespołu Zadaniowego ds. Obszarów Miejskich i Metropolitalnych Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN. Inicjatorka powstania European Waterfront Cities Network. Zdobywczyni tytułu Tygrys Biznesu. W 2020 roku, jako jedyna dotąd Polka, odebrała nagrodę The Innovation In Politics w kategorii Economy. Dwukrotnie wywalczyła dla miasta tytuł „Polish City of the Future” w rankingu FDI Magazine (grupa Financial Times).

Adam Jędrzejczak

Prezydent Regionu Europy Wschodniej, Danfoss

Z firmą Danfoss Poland związany od 2000 roku. Od czerwca 2015 r. pełni funkcję Prezydenta regionu Europy Wschodniej i odpowiada za sprzedaż we wszystkich 17 krajach regionu. Jest także prezesem spółki Danfoss Poland oraz spółki joint venture Danfoss Saginomiya. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w okresie intensywnych przemian gospodarczych w Polsce, pracując zarówno w firmach z kapitałem zagranicznym jak i polskim. Karierę rozpoczął w Deloitte, gdzie był zaangażowany w projekty konsultingowe z zakresu restrukturyzacji przedsiębiorstw. W trakcie swojej dotychczasowej kariery zawodowej zdobył głęboką wiedzę i bogate doświadczenie z efektywnego zarządzania. Posiada tytuł magistra Finansów i Zarządzania Uniwersytetu w Łodzi oraz również MBA Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie.

Bartłomiej Kisielewski

architekt, partner, Horizone Studio

Architekt z ponad 25 letnim doświadczeniem zawodowym. Od lat zainteresowany przestrzenią miasta. W latach 2014-2020 był Członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC odpowiedzialnym za rozwój stowarzyszenia, a od 2020 r. zasiada w Radzie Doradczej PLGBC. W latach 1996-1997 i 2002-2009 pracował w Berlinie. Od 2009 roku współprowadzi biuro architektoniczne Horizone Studio w Krakowie, które specjalizuje się w projektowaniu zaawansowanych technologicznie budynków biurowych, mieszkaniowych, użyteczności publicznej, koncentrując się m.in. na zagadnieniach budownictwa zielonego.

Joanna Kopczyńska

Zastępca Dyrektora, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej IMGW, Państwowy Instytut Badawczy PIB

Zastępca Dyrektora IMGW-PIB. Absolwentka Uniwersytetu im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie. Przed powołaniem na stanowisko Zastępcy Dyrektora IMGW pełniła m.in. funkcję Prezesa ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym w Wodach Polskich, Dyrektora Departamentu Zasobów Wodnych w Ministerstwie Środowiska. Od 2004 roku zajmowała się projektami z obszaru ochrony środowiska finansowanymi ze środków Unii Europejskiej, negocjacjami z Komisją Europejską związanymi z finansowaniem działań w ochronie środowiska (polityka spójności, LIFE). Była przewodniczącą polskiej delegacji do Komisji Helsińskiej (2015-2018), pełniła funkcję dyrektora wodnego oraz morskiego w kontaktach z Komisją Europejską (2015 – 2021 r.), w latach 2018-2019 była Przewodniczącą Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem.

Wiktor Kowalski

Associate Buro Happold

Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej z ponad 10-letnim doświadczeniem w projektowaniu konstrukcji. Był zaangażowany w wiele projektów budynków, głównie obiektów kulturowych i biurowych, zarówno w Polsce jak i za granicą. Od 2019 roku jest aktywnie zaangażowany w CLIMATE ACTION – inicjatywę podjętą przez Buro Happold, której celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu poprzez wspieranie dekarbonizacji budownictwa. W swojej pracy łączy projektowanie konstrukcji z analizami cyklu życia budynku dla osiągnięcia rozwiązań o jak najniższym śladzie węglowym. Obecnie kieruje multidyscyplinarnym zespołem przeprowadzającymi analizy LCA i dostarczającym rozwiązania minimalizujące emisje gazów cieplarnianych w budownictwie. Jest autorem publikacji i prezentacji dla architektów oraz studentów popularyzujących temat śladu węglowego budynków. Wiktor jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC wspiera prace grup roboczych poświęconych dekarbonizacji oraz cyrkularności.

Alicja Kuczera

Dyrektor zarządzająca, PLGBC. Przewodnicząca Europe Regional Network, WorldGBC

Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz MBA na Coventry University. Orędowniczka zrównoważonego rozwoju, który zawsze znajdował się w kręgu jej zainteresowań. Obszarami zrównoważonego budownictwa, które szczególnie zajmują Alicję są: budynki cyrkularne oraz proces dekarbonizacji budownictwa. Autorka licznych raportów i publikacji, uznanych w branży budownictwa i nieruchomości. Prelegentka wielu konferencji i seminariów, organizowanych w kraju i za granicą. Prywatnie mama, miłośniczka podróży (odwiedziła 79 krajów ze 196 planowanych) i ekologicznego, zdrowego trybu życia.

Henryk Kwapisz

Public Affairs Director, Saint-Gobain Poland, Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach KOMFORT CISZY

Od ponad 20 lat związany z Grupą Saint-Gobain w Polsce. Aktywnie uczestniczy w konsultacjach nowych aktów prawnych, w tym w obszarze zrównoważonego budownictwa, działając m.in. w Komisji Legislacyjnej w Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Aktywnie wspiera działania zmierzające do popularyzowania zagadnień rozwoju zrównoważonego w polskiej architekturze i budownictwie. Współpracuje z wyższymi uczelniami w Polsce. Jest członkiem kilku komitetów technicznych PKN w tym KT 307 ds. Zrównoważonego Budownictwa. Jest autorem i współautorem ponad 60 poradników i publikacji w specjalistycznych wydawnictwach z zakresu poprawy jakości budownictwa w Polsce.

Agnieszka Labus

adiunktka, wydział architektury politechniki śląskiej. prezeska, Fundacja Laboratorium Architektury 60+

Architektka i urbanistka, adiunktka w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Inicjatorka i prezeska Fundacji Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+) oraz kolektywu Era Nowej Starości (ENS). Autorka wielu opracowań naukowych i współautorka ekspertyz m.in. na temat budownictwa senioralnego i projektowania uniwersalnego. Koordynatorka projektu modelu wdrożenia i zasiedlenia pierwszego w Polsce Domu Wielopokoleniowego w Łodzi, a także opracowania zagadnień społeczno-przestrzennych masterplanu dla Warszawskiej Dzielnicy Społecznej. Absolwentka największego rządowego programu wspierania innowacyjności w nauce TOP 500 Innovators MNiSW. Laureatka licznych nagród naukowych, w tym: Nagrody Naukowej „Polityki” (2014), Stypendium dla wybitnych młodych naukowców MNiSW, Stypendium „START” FNP.

Andrzej Losor

Dyrektor rozwoju sprzedaży i marketingu, Członek zarządu, Górażdże Cement

Z Grupą Górażdże związany od ponad 15 lat. Swoją karierę zawodową rozpoczynał w strukturach sprzedażowych, pełniąc m.in. funkcję szefa regionu sprzedaży. W latach 2003-2008 pełnił funkcję konsultanta ds. sprzedaży z ramienia koncernu HeidelbergCement Group na Ukrainie, odpowiadając za budowę zespołu sprzedażowego i procesy sprzedażowego. Podobną rolę pełnił w latach 2011-2012 w Kazachstanie. Od 2013 roku zarządza działem marketingu i komunikacji Grupy Górażdże, pełniąc jednocześnie funkcję wiceprzewodniczącego rady programowej Fundacji Górażdże – Aktywni w Regionie. Jest aktywnie zaangażowany w prace stowarzyszeń branżowych m.in. Stowarzyszenia Producentów Cementu, Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego, a także Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Z początkiem 2020 roku objął funkcję dyrektora rozwoju sprzedaży i marketingu, a od lipca 2020 roku pełni funkcję członka zarządu Górażdże Cement SA.

Bartosz Marcol

Senior Sustainability Consultant, Energy Modelling, ARUP Polska. członek zarządu, PLGBC

Inżynier z kilkuletnim doświadczeniem specjalizujący się w kreowaniu środowiska wewnętrznego wysokiej jakości oraz instalacjach HVAC. Absolwent Politechniki Śląskiej i Duńskiego Uniwersytetu Technicznego. Od początku kariery zawodowej związany ze zrównoważonym budownictwem. Jako jeden z pierwszych na świecie, na początku 2016 roku, uzyskał akredytację WELL Accredited Professional (WELL AP). Posiada również akredytację WELL Faculty, skupiającą się na funkcji dydaktycznej zrównoważonego budownictwa. Doradca w zakresie certyfikacji WELL oraz wdrażania rozwiązań skierowanych na zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników budynków.

Michał Marszałek

Associate, Commercial, International WELL Building Institute (IWBI)

Michał pełni funkcję Associate w zespole Commercial w International WELL Building Institute (IWBI). Pracuje w Polsce i wspiera zespoły w zakresie coachingu, rozwoju rynku i zasobów technicznych w regionie EMEA. Przed dołączeniem do IWBI, Michał koordynował i wspierał zarówno certyfikację WELL jak i LEED budynków komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (ponad 50 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni ok. 7 500 000 stóp kwadratowych), uczestniczył jako ekspert w wydarzeniach branżowych i prowadził inspirujące działania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Został uhonorowany nagrodami IWBI Leadership Recognition Awards w 2018 i 2019 roku. Oprócz wykształcenia środowiskowego ukończył również studia podyplomowe z Zarządzania Nieruchomościami oraz Zarządzania BHP.

dr inż. arch. Łukasz Mazur

Główny Architekt, Polskie Domy Drewniane. Adiunkt badawczo-dydaktyczny, SGGW. Członek OW SARP i Mazowieckiej Okręgowej IARP

Adiunkt w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie SGGW oraz Główny Architekt w Polskich Domach Drewnianych SA. Członek PLGBC, Oddziału Warszawskiego SARP, Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP oraz ekspert w Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej m. st. Warszawy. W swojej praktyce architektonicznej łączy zagadnienia badawcze i zainteresowania dotyczące zrównoważonego projektowania środowisk mieszkaniowych, budownictwa naturalnego, konstrukcji drewnianych oraz realizacji obiektów niskoenergetycznych. Od 2022 roku Kierownik studiów podyplomowych Budownictwo Drewniane organizowanych w Instytucie Inżynierii Lądowej SGGW.

Janusz Mizerny

Starszy Inżynier ds. efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju, Sustainability Manager, Sweco Polska

Od 15 lat zajmuje się konsultingiem z zakresu zmian klimatycznych, zrównoważonego rozwoju, OZE i efektywności energetycznej. Współpracował z ONZ przy projektach redukujących emisje gazów cieplarnianych w ramach Clean Development Mechanism. Od ponad 8 lat angażuje się w realizacje projektów związanych z poprawą efektywności energetycznej, zrównoważonego budownictwa oraz redukcji śladu węglowego. Absolwent Politechniki Łódzkiej i studiów podyplomowych z zakresu zarządzania energią oraz audytów energetycznych. Aktualnie pracuje jako Starszy Inżynier ds. efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju oraz Sustainability Manager w Sweco Polska. Od 2015 r. prowadzi bloga o ekologii Green Projects oraz wydaje cotygodniowy Eko-scytujący newsletter.

dr arch. Pelle Munch-Petersen

Assistant profesor, The Royal Danish Academy, School of architecture, IBT, CINARK

Jego głównymi obszarami badań są: zrównoważona architektura i metoda, innowacja, ekologia materiałów i etyka, „Design for Disassembly” i „Circular Economy”. Ma duże doświadczenie jako architekt konstrukcyjny i architekt MAA w praktyce, co wpływa na wybraną przez niego metodę, która jest praktycznym i eksperymentalnym podejściem do badań. Aktualne projekty badawcze: Przywództwo innowacji w zrównoważonym budownictwie, Ogień jako parametr projektowy oraz Piramida Materiałów Budowlanych.

Marcin Olechowski

Menedżer, sektor Real Estate, E.ON Polska

Od ponad 11 lat jest związany z obszarem kluczowych i biznesowych klientów E.ON Polska S.A. Przez ten okres współpracował z największymi firmami wszystkich segmentów nieruchomości, w szczególności nieruchomości komercyjnych. Obecnie odpowiada m.in. za promowanie idei zrównoważonego rozwoju oraz wprowadzanie nowych rozwiązań dla segmentu Real Estate. Wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie, aby wspólnie z klientami i w oparciu o megatrendy szukać nowych sposobów na działania biznesu przyjazne środowisku.

Piotr Pawlak

Kierownik Działu Zarządzania Produktowego | Europa Centralna, ekspert w zakresie efektywności energetycznej, ROCKWOOL

Aktywny promotor efektywności energetycznej w budownictwie. Przez 8 lat Dyrektor Zarządzający BuildDesk, polskiego oddziału międzynarodowej firmy konsultingowej specjalizującej się w problematyce oszczędności energii w budownictwie oraz lidera rynku oprogramowania dedykowanego do certyfikacji i auditingu energetycznemu. Ekspert rynku związanego z certyfikacją budynków. Aktualnie Kierownik Działu Zarządzania Produktowego ROCKWOOL odpowiadającego za rynek Europy Centralnej i ekspert ROCKWOOL w zakresie efektywności energetycznej budynków. Absolwent Politechniki Łódzkiej na wydziałach Budownictwa Lądowego oraz Organizacji i Zarządzania. Od 25 lat związany z ROCKWOOL i rynkiem materiałów izolacyjnych.

Allan Pilgaard-Jensen

Deputy Director, ProjectZero

Allan Pilgaard-Jensen zajmował stanowiska kierownicze w zakresie rozwoju biznesu, zarządzania produktem i marketingu w firmach w Sonderborg oferujących rozwiązania dla zielonej transformacji, w tym energooszczędne sterowanie oświetleniem i rozwiązania dla przemysłu solarnego. Allan jest częścią zespołu ProjectZero od października 2019 roku, skupiając się na sprzężeniu procesu planowania CO2 z możliwościami biznesowymi dla firm w mieście Sonderborg. Od 2021 roku Allan jest odpowiedzialny za opracowanie i wdrożenie ProjectZero Masterplan2029. Celem jest neutralny pod względem CO2 system energetyczny w Sonderborgu do 2029 roku. Ponad 75 osób jest częścią organizacji masterplanu, który angażuje wielu interesariuszy.

Magdalena Płocica

Kierownik Sekcji Technologii BIM, Aluprof

Z marką Aluprof jest związana od 7 lat. Magdalena dostarcza rozwiązania BIM dla architektów i inwestorów, a jako architekt projektuje showroomy dla centrali Aluprof i jej międzynarodowych spółek zależnych. Od momentu dołączenia do Aluprof, w pełni zaangażowała się w BIM i inżynierię cyfrową, tworząc Aluprof BIM i CAD Standard, a także zarządzając zespołem specjalistów przygotowujących i projektujących obiekty BIM dla architektów na różne platformy oprogramowania. Prywatnie – pasjonat japońskiego kimona, architektury i kaligrafii, mól książkowy i producentka świec. Wierzy w pracę dla efektów, nie na pokaz.

Karol Podyma

Fundator, Fundacja Kwietna. Członek Zarządu, SAK. właściciel, Łąki Kwietne

Wychowany w rodzinie biologów, wykształcony na botanika, z doświadczenia ogrodnik, o naturze społecznika. Od 2014 zajmuje się promowaniem idei tworzenia łąk kwietnych i ochroną bioróżnorodności polskich miast i wsi. W ciągu kilku lat „kwietna rewolucja” stała się faktem, a piękne i pożyteczne łąki zaczęły być wizytówką nowoczesnych miast. Kolejnym krokiem jest skupienie uwagi na obszarach inwestycyjnych i miejscach produkcji rolnej, które ze względu na swoją wielkość mają kluczowe znaczenie dla ochrony polskiej przyrody. Wspólnie z naukowcami i organizacjami opracowuje rozwiązania wspierające różnorodność biologiczną tj. pasy kwietne dla rolnictwa, mieszanki łąk kwietnych na tereny przemysłowe i farmy fotowoltaiczne, lasy kieszonkowe czy raje dla dzikich zapylaczy.

dr inż. arch. Krajobrazu Joanna Rayss

Prezeska Zarządu SAK. Członkini Pomorskiej Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Zieleniarium, Rayss Group

Ekspertka w zakresie wdrażania elementów Zielonej Infrastruktury Miasta oraz Systemów Powierzchniowej Retencji Miejskiej jako narzędzi w adaptacji do zmian klimatu. W 2018 r. otrzymała tytuł doktora nauk technicznych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej broniąc dysertację pt. Zielona infrastruktura miasta a wody opadowe. Potencjał zrównoważonego rozwoju Gdańska. W latach 2009 -2020 prowadziła autorską pracownię projektową Zieleniarium. Od 2019 r. wspólniczka w Rayss Group Sp. z o.o., a od drugiej połowy 2021 r. także wiceprezeska zarządu w tej spółce. Specjalizuje się w projektowaniu terenów publicznych, zieleni osiedlowej oraz rozwiązań z zakresu Nature based Solutions i Ecosystem based Solutions.  Od maja 2022 Prezeska Zarządu Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu (sak.org.pl). Jest także członkinią Pomorskiej Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

dr Joanna Remiszewska-Michalak

Fizyk atmosfery

Fizyk atmosfery, ekspert ds. zmian klimatu związany z branżą konsultingową. Swoje badania naukowe realizowała we współpracy z m.in. Uniwersytetem Kalifornijskim w San Diego, Laboratorium Badawczym Marynarki Wojennej. Uczestniczyła i organizowała eksperymenty naukowe, m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kalifornii, na Krecie.

dr Stephen Richardson

Director, EUROPE REGIONAL NETWORK, World Green Building Council

Dyrektor Regionalnej Sieci Europejskiej, koordynujący współpracę ponad 20 Green Building Councils i ośmiu partnerów regionalnych. Jest również przedstawicielem WorldGBC w Platformie Zrównoważonego Finansowania UE, pomagając w rozwoju zielonej taksonomii UE. Wcześniej Stephen był szefem działu projektów, a także kierował projektem WorldGBC Europe Network’s Energy Efficient Mortgages. Stephen jest inżynierem budownictwa, pracował w firmach konsultingowych, samorządach lokalnych i podmiotach związanych z badaniami przemysłowymi. Posiada wiedzę na temat energii i redukcji emisji dwutlenku węgla w budynkach. Przed dołączeniem do WorldGBC obronił doktorat (EngD) w Sainsbury’s i na Uniwersytecie w Reading, skupiając się na emisji dwutlenku węgla i niepewności w projektach i decyzjach inwestycyjnych dotyczących budynków.

prof. dr hab. inż. arch. Elżbieta D. Ryńska

Wydział Architektury Politechnika Warszawska, Członek Komisji Klimatycznej, UNGC Poland

Prof. dr hab. inż. arch. Elżbieta D. Ryńska pracuje w Katedrze Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Specjalizuje się w architekturze i budownictwie zrównoważonym, projektowaniu prośrodowiskowym i cyrkularnym, certyfikacji budownictwa zrównoważonego – od 2012 r. jest BREEAM AP oraz od 2018 WELL AP. W swojej działalności implementuje zasady zrównoważonego rozwoju w projektowaniu architektonicznym i planowaniu urbanistycznym. Zajmuje się także ekonomiką inwestycji budowlanych, organizacją i zarządzaniem budowlanego procesu inwestycyjnego ukierunkowanego na cele zrównoważonego rozwoju. Współpracowała przy kilku międzynarodowych interdyscyplinarnych grantach badawczych finansowanych przez UE oraz Norweski Mechanizm Finansowy. Od 1994 roku współpracuje z firmami deweloperskimi oraz konsultacyjnymi aktywnie wdrażając idee rozwoju zrównoważonego. Jest członkiem zespołu ds. środowiska i ochrony klimatu SARP.

Marta Siczek

Concept Designer, INTERFACE. Architektka Wnętrz

Marta jest projektantką z międzynarodowym doświadczeniem. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Architektury Wnętrz pracowała jako architektka wnętrz w pracowni w Amsterdamie, biorąc udział m.in. w projekcie Greenpeace HQ czy VOPAK HQ. Kolejnym krokiem w karierze Marty był Interface – jedna z najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie, producent globalnych podłóg modułowych. Pracuje jako Concept Designer, a w 2015 roku została Sustainability Ambassador. Przekazuje z pasją zdobytą wiedzę, prowadząc warsztaty o Biophilic Design, jako część projektu Interface Design LAB. Umiejętności w kierunku zrównoważonego projektowania rozwijała, uczestnicząc w specjalistycznych kursach w 2018 roku na University of Cambridge – Institute for Sustainability Leadership. Głównym celem i pasją Marty jest połączenie projektowania ze zrównoważonym rozwojem w sposób, który naprawia planetę i tworzy klimat sprzyjający życiu.

Przemysław Skorupa

Regional Director of East Europe, Helvar

Absolwent Automatyki i Robotyki Politechniki Gdańskiej. Członek Polskiego Komitetu Oświetleniowego oraz PLGBC. Od blisko 18 lat związany zawodowo z branżą oświetleniową. W tym czasie pracował w dziale projektowania oświetlenia, sprzedaży oświetlenia, sprzedaży komponentów oświetleniowych oraz systemów sterowania. Obecnie jest odpowiedzialny za rozwój oraz sprzedaż systemów sterowania oświetleniem firmy Helvar na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie współpracuje z siatką 11 partnerów regionalnych. Ekspert systemów sterowania oświetleniem opartych na protokole DALI, DALI-2. Szczególnie bliska jest mu tematyka związana z wpływem oświetlenia na człowieka oraz wpływem na środowisko naturalne. Autor artykułów, licznych szkoleń oraz gościnnych wykładów na Politechnice Gdańskiej związanych z tą tematyką.

ULRIK SØNDERGAARD

Head of Insights, State of Green

Jako Head of Insights w State of Green, Ulrik  pracuje nad przyspieszeniem zielonej transformacji miejskiej poprzez dzielenie się duńskim doświadczeniami oraz poprzez łączenie międzynarodowych decydentów zaangażowanych w rozwój inteligentnych miast i miejskich działań klimatycznych z duńskimi partnerami. Ulrik jest doświadczonym ekspertem w zakresie zrównoważonego rozwoju, od 15 lat pracuje dla duńskich organizacji odpowiedzialnych za środowisko, a ostatnie 5 lat w State of Green, duńskim partnerstwie publiczno-prywatnym typu not-for-profit. Wspiera relacje z międzynarodowymi interesariuszami, działając jako punkt kontaktowy dla wszystkich wiodących duńskich graczy pracujących nad globalnym przejściem do bardziej zrównoważonego, niskoemisyjnego i efektywnie korzystającego z zasobów społeczeństwa.

Agnieszka Strzemińska

Prezydentka, PLGBC. KI Group Commercial Excellence Manager, Knauf Insulation

Socjolożka od niemal 10 lat związana z rynkiem budowlanym. Wiedzę o zrównoważonych środowiskowo produktach i rozwiązaniach budowlanych łączy z zamiłowaniem do architektury i urbanistyki stawiającej w centrum uwagi lokalne społeczności.
Pasjonatka gospodarki o obiegu zamkniętym i wyznawczyni zasady „przede wszystkim redukujmy” zużycie zasobów naturalnych czy zużycie energii. Od 2020 roku pełni funkcję Prezydentki Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

dr Monika Szewczyk

Biolog, Ekspert w temacie zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej, Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Jest doktorem nauk biologicznych. Ukończyła studia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizując się w biologii środowiskowej. W Centrum UNEP/GRID-Warszawa pracuje od 2012 roku. Zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami związanymi z ochroną i zrównoważonym użytkowaniem różnorodności biologicznej. Wcześniej związana zawodowo z Zakładem Ochrony Przyrody Obszarów Wiejskich Instytutu Melioracji i Użytków Zielonych (obecnie Instytut Technologiczno-Przyrodniczym) w Falentach. Praca w IMUZ zaowocowała bogatym doświadczeniem w temacie ochrony półnaturalnych zbiorowisk roślinnych.